İleri İtaat Eğitimi

İleri İtaat Eğitimi

Köpek ileri itaat eğitimi, köpeklerin temel itaat eğitimini almalarının ardından uygulanması gereken bir eğitim türüdür. İleri itaat eğitimi ile köpeğinizin tasmasız ve serbest olarak sizin komutlarınızı uygulaması öğretilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse temel itaat eğitimindeki komutlar öğretilir fakat bu eğitim kapsamında tasmasız ve tamamen serbest şekilde komutlarınızı yerine getirmeyi öğrenir.

İleri itaat eğitiminde köpek sahiplerinin komutlarını kararlı ve net bir şekilde köpeğine iletmesi ve uygulatabilmesi gerekir.Köpeğinizin size itaat etmesini sağlamanız adına aranızdaki güven ve sevgiyi kaybetmeden otoritenizi ona tamamen kabul ettirmeniz gerekmektedir. Bu noktada da ileri itaat eğitimi vermeniz oldukça önem taşır.

İleri itaat eğitimi ile amaçlanan köpeğinizin üzerindeki hakimiyetinizin artmasıdır. Bu sayede köpeğiniz sizin istemediğiniz tüm davranışları yalnızca tek bir komutunuz ile keser ve üstelik bunu tamamen kendi isteyerek yapar.

Köpeklerin bilinçleri bizim bilinçlerimizden oldukça farklıdır ve doğru hareketleri öğrenebilmek adına mutlaka birinin yol göstermesine gereksinimleri vardır. Köpek eğitimleri sayesinde köpeğiniz ile beraber sosyal yaşantınıza herhangi bir sorun yaşamadan rahatlıkla devam etme şansına sahip olursunuz. Kısaca özetlemek gerekirse sakin bir yürüyüşe çıktığınızda dinlenip oturmak istediğiniz zaman köpeğinize vereceğiniz bir komutla siz yeni bir komut verene dek yanınızda oturmasını sağlayabilirsiniz. Köpeğiniz sizi uzaktan da olsa görmeye devam ettiği müddetçe siz yeni bir komut verene dek yerinden kalkmayarak sizi bekler.

Ayrıca ileri itaat eğitimi sayesinde köpeğinizin sosyal ortamlarda farklı köpeklere, hayvanlara, çocuk ya da insanlara karşı saldırgan ve agresif tutum sergilemesinin de önüne geçebilirsiniz. Eğitimler sayesinde köpeğiniz oldukça uysal, söylenilen komutları kolaylıkla anlayıp uygulayabilen ve sahibine hiçbir zaman sorun çıkarmayan bir köpek haline gelecektir. Bu sayede onunla birlikte geçirdiğiniz her an ikiniz içinde çok daha huzurlu, keyifli ve mutlu olacaktır.

Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Komutları Nelerdir?

Takip komutu ile minik dostumuza tasmasız olarak sahibinin sol yanında ve tamamen sahibinin adımlarına uygun olarak birlikte yürümesi öğretilmektedir. Otur komutuyla ise köpeğiniz yanınızda olsa dahi bu komutu duyması ile birlikte olduğu yere ya da sizin gösterdiğiniz yere oturmayı öğrenir.

Yat komutunda köpeğiniz yine sizinle aranızda mesafe varken komutu duyması ile birlikte yatar ve sizden yeniden bir komut alana dek asla hareket etmeyerek pozisyonunu korumayı öğrenir.

Gel komutu ise can dostunuz sizden ne kadar uzak olsa da komutu verdiğiniz anda yanınıza gelmesini öğretmektedir. Köpeğiniz gel komutunu duyduğu anda hızlı adımlarla sizin yanınıza gelir.

İleri itaat eğitiminde öğretilen bekle komutuyla köpeğinize otur ya da yat komutlarından birini vermenizin ardından bekle komutunu vererek sizin istediğiniz kadar süre beklemesini sağlayabilirsiniz.

Yat komutunu vermenizin ardından bekle komutunuzu temel itaat eğitiminde farklı olarak daha uzun tutarak köpeğinizin beklemesini sağlamalısınız. İleri itaat eğitimi antrenmanlarında köpeğiniz ile iletişiminizi güçlendirmelisiniz ayrıca minik dostunuza bu komutları uygularken onun görüş alanınızdan çıkmasına izin vermemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

İleri itaat eğitimi kapsamında öğretilen çık komutu ile köpeğinizin işaret ettiğiniz bir engelin üzerine çıkmasını sağlayabilir, hop komutunu kullanarak ise köpeğinizin gösterdiğiniz engelin üzerinden atlamasını öğretebilirsiniz.

Serbest komutu verdiğiniz köpeğiniz itaat modundan çıkıp dilediğince özgür hareket eder. Dön komutuyla köpeğiniz kendi etrafında saat yönünde dönmeye başlar. Aport komutu köpeğinizin attığınız bir objeyi arayarak bulmasının ardından size geri getirmesini sağlar. Köpeğiniz nesneyi size geri getirdiğinde bırak komutunu kullanarak nesneyi sizin önünüze bırakmasını sağlarsınız. İleri itaat eğitiminde kullanılan bir diğer komut olan Karşıma ile ise köpeğinizin karşınıza geçip oturmasını ve bir sonraki komutunuza dek sizi dikkatle beklemesini öğretebilirsiniz.

Minik dostunuz ile sorunsuz ve sağlıklı bir eğitim süreci geçirerek aranızdaki bağın zedelenmeden güçlenmesi için köpek eğitmeni hizmetimizden rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Temel itaat eğitimini başarı ile tamamlayan köpeklere tasmasız ve serbest olarak uygulanacak ileri itaat eğitimi köpeğinizin üzerindeki kontrollünüzü arttırmanız amacı ile verilmektedir. Genel itibari ile temel itaat eğitiminde bulunan eğitimler tekrar edilerek pekiştirilir. Özellikle iş ve görev köpeklerinin başarısının artmasına yardımcı olmaktadır.

İleri itaat eğitiminde asıl hedef köpeğinizin boynunda tasma olmadan bütün temel itaat komutlarını çeviklik ve istekle uygulamasını sağlamaktır. İleri itaat eğitiminde temel itaat eğitiminden farklı komutlarda öğretilmektedir.

Köpeklerde ileri itaat eğitimi verirken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Can dostunuza ileri itaat eğitimi vermeden mutlaka temel itaat eğitimi vermeniz gerekir. Aksi durumda bir balıktan ağacın üstüne çıkmasını beklemiş olursunuz.
 • İleri itaat eğitimi süreci temel itaat eğitiminden farklı olarak daha zorlayıcıdır. En etkili olarak ileri itaat eğitimi vermek adına köpeğinizin sevgi ve güvenini kaybetmende ona otoritenizi kabul ettirmeniz gerekir. Aksi halde yumuşak başlı ve naif olduğunuzu hisseden köpeğiniz bunu kullanmaya çalışacaktır.
 • Köpek ırklarının bazıları doğuştan liderlik özelliklerine sahip olduğu için köpeğinize otoritenizi tam olarak kabul ettirmekte zorlanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda uzman bir köpek eğitmeni tavsiyesi ile ya da uzman bir köpek eğitmenin kontrolünde eğitim yapılması çok daha sağlıklı olacaktır.
 • Temel itaat eğitiminin iyi bir seviye ile tamamlanmasının ardından geçilen ileri itaat eğitimlerinde sahibinin köpeğe komutlarını kararlı ve net olarak ifade etmesi gerekir. Ayrıca otoritesini en iyi şekilde koruyup köpeğin tüm komutlara uymasını sağlamalıdır.
 • İleri itaat eğitimi hassasiyet ve dikkatle devam ettirilmesi gereken bir durumdur. Köpeğinizin eğitim antrenmanlarında öğrendikleri üzerine düzenli olarak pratik yapmasını sağlamanız önemlidir. Köpeğiniz bütün temel alıştırma ve komutları tutarlı olarak takip etmeyi öğrenene dek bu süreç sürmektedir.
 • Temel itaat eğitiminin bitmesinin hemen ardından ileri itaat eğitimine geçilmesi gerekmektedir. Çünkü köpekler yavruluk dönemlerinde çok daha kolay adapte olarak sosyalleşmektedir. Bu sebeple ileri itaat eğitimi ne kadar küçük yaşta verilirse o kadar çok yararlı olacaktır.

Köpeklere ileri itaat eğitimi vermek adına uzman bir eğitmenden yardım almak oldukça önemlidir. Temel itaat eğitimine kıyasla daha zorlu bir eğitim olan ileri itaat eğitimi serbest ve tasmasız olarak verilir. İleri itaat eğitiminin verimli olabilmesi adına köpeğin cinsinin söz konusu eğitime uygun olması gerekmektedir.

İleri itaat eğitimi esnasında uygulanabilecek hatalı ya da eksik davranışlar köpeğinizin ömür boyu değiştirilemeyecek yanlış davranış kalıpları edinmesine neden olabileceği için bu süreci büyük bir titizlik ve dikkatle yönetmeniz gerekir. Herhangi bir yanlış yapmamak adına yapabileceğiniz en mantıklı şey ise köpeğinizin eğitim sürecini bu alanda uzman ellere bırakmak olacaktır. Bu sayede hem siz hem de köpeğiniz için eğitim süreci çok daha eğlenceli bir hal alır.

Yavru Köpeklere İleri İtaat Eğitimi Ne Zaman Verilir?

Yavru köpeklerde ileri itaat eğitimine başlamak için en uygun zaman köpeğin karakter ve ırkına göre farklılık göstermektedir. Fakat eğitimlere mümkün olduğunca yavruluk sürecindeyken başlanması çok daha kolay olarak sonuç alınmasını sağlar. Ayrıca temel itaat eğitiminin hemen ardından ara vermeden ileri itaat eğitimine başlanması köpeğin daha uyumlu ve başarılı olmasını sağlar.

Genel olarak 4 aylık olan köpekler için ileri itaat eğitimi verilebilmektedir. Ancak daha önce bahsettiğimiz gibi köpeğin karakter yapısı ve ırkına göre bu süre 9 aya kadar çıkabilmektedir. İleri itaat eğitimi verilebilmesi adına köpeğin temel itaat eğitimini sorunsuz ve başarılı bir şekilde tamamlamış olması gerekmektedir. Temel itaat eğitimi verilmemiş ya da hatalı verilmiş köpekler için ileri itaat eğitimi imkansız olmasa da oldukça zordur.

İleri İtaat Eğitimi İçin Köpek Eğitmeni Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İleri itaat eğitimi için köpek eğitmeni seçerken tercih edeceğiniz eğitmenin övgü, oyun, yiyecek ya da dikkat gibi olumlu bir pekiştirme ile uygun davranışları teşvik eden ve insancıl eğitim teknikleri kullanan biri olduğuna emin olmanız gerekir. Bunun için köpek komutlara uygun davranana dek ödülleri kesen ya da köpeğin olumsuz tepkilerini görmezden gelen bir antrenör tercih edebilirsiniz.

Köpek eğitmeninin eğitim teknikleri asla tortuyu sallamak, bağırmak, boğulmak, alfa yuvarlamak, tasmayı çekmek gibi köpeğe acı veren eylemleri içermemelidir. Köpek eğitmeni ayrıca sonsuz bir hayvan sevgisine sahip olmalı ve tüm köpeklere kendi can dostuna yaklaşıyormuş gibi özen göstererek yaklaşmalıdır.

Köpek eğitmenin psikolojik yapısı güçlü olmalıdır çünkü aslında sundukları hizmet yalnızca eğitim antrenörlüğü değil aynı zamanda rehabilitasyon eğitimidir. Köpeklerde tıpkı insanlar gibi psikolojik alt bilince sahiptir ve istenilenlerin öğretilebilmesi adına eğitmenlerin köpeklerin psikolojik yapıları hakkında gerekli bilgileri kolaylıkla alabilmeleri gerekir.

Köpek eğitmenlerinin görevleri yalnızca köpekleri eğitmek değil aynı zamanda sahibi ile köpeğin arasındaki sevgi, güven ve ilgi bağının güçlenmesini sağlamaktır. Bu nedenle köpeğiniz için eğitmen seçerken bu işte tecrübesi bulunan, işini maddi kaygılardan uzak severek yapan ve sabırlı bir eğitmen tercih etmeniz önemlidir.

Köpek eğitimi oldukça önem ve hassasiyet gerektiren bir süreçtir. Köpek sahiplerinin bazıları köpeklerini kendileri eğitmek istese de unutmamaları gereken nokta eğitim sürecinin başlangıçtan bitiş aşamasına kadar birbiriyle iç içe geçen koordine bir programı içerdiğidir. Bu program dahilinde yapılacak tek bir hata ya da eksik köpeğin sonrasında geri dönülemeyecek alışkanlıklar edinmesine neden olabilmektedir. Bu süreçte en akılcı yol ise kuşkusuz ki alanında uzman bir köpek antrenöründen yardım almaktır.

İşinde uzman köpek antrenörleri köpeğiniz ve sizinle tanışarak sizin beklentilerinizi köpeğinizin ise karakteristik ve psikolojik özelliklerini öğrenir. Ardından detaylı olarak antrenman programı hazırlayarak uygulamaya başlar. Bu süreç dahilinde sürekli sizinle iletişim halinde bulunur ve köpeğiniz ile ortak dil geliştirmenize ciddi oranda yardımcı olur.

Her köpeğe kendine özel program hazırlayarak eğitim sürecini mümkün olduğunca kısa sürede ve en doğru yöntemlerle tamamlayan köpek eğitmenleri sayesinde minik dostunuz ile ortak yaşamınıza keyifle devam etme şansına sahip olabilirsiniz.

Tüm köpek eğitimlerinde olduğu gibi köpeğinizin ileri itaat eğitimi ile ilgili tüm soru ve istekleriniz için dilediğiniz her an bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Ne Zaman Başlar?

İleri itaat eğitimi için öncelikle köpeğinizin temel itaat eğitimini başarı ile tamamlamış olması gerekir. İleri itaat eğitimi için en elverişli yaş ise 4 ay – 12 ay arası dönemleridir. Köpek ırklarından bazıları için eğitim süreci daha erken başlayabilmektedir. Bu ırklar baskın karaktere sahip ve lider vasfı taşıyan Alabai, Cane Corsa, Husky, Rotweiler, Samoyed, Mastif ve Kangaldır. Bunun nedeni köpeklerin karakterlerinin tam olarak oturması halinde yönlendirilebilme ihtimallerinin gittikçe zayıflamasıdır.  Bu süreci kolaylıkla halledebilmek ve eğitim için doğru başlangıç süresi ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

köpek eğitim uzmanı murat güngör

Köpek Eğitim Uzmanı Murat Güngör

Eğitmenimizden Notlar

İleri itaat eğitimi köpeğinizle profesyonel bir şekilde iletişim kurabilme alternatifidir.Sosyal yaşamda kayışsız bırakmamaya gayret gösterin.Etrafı çevrili yerler de köpeğinizin tasmasını çözdüğünüzde daha güvenli olacaktır.

 1. 1
  İleri itaat eğitiminde köpeğimiz gel komutunda gelecek mi ?

  Evet .İleri itaat eğitimi alan bir köpek sahibiyle doğru ilişki kurduğunda kesinlikle keyifli bir şekilde gel komutuna uyacaktır. Önemli olan gelmesi değil gelmesi için bir şey sunabilmek .Örnek sevgi, mama, top gibi.

  Hemen Ara