Evde Köpek Eğitimi (Yerinde Köpek Eğitmeni)

İstanbul Evde Köpek Eğitimi

Evde köpek eğitimi, köpeklerin yaşamlarını sürdürdükleri yerde bire bir olarak verilen eğitim modelidir. Köpek eğitimi konusunda uzman kişilerin, köpeğin hayatını geçirdiği ev, çiftlik ya da bahçeye giderek sahibi ile beraber eğitim vermesine yerinde köpek eğitimi adı verilmektedir. Yerinde köpek eğitimi sırasında köpek sahibinin de bulunması önem taşımaktadır.

Evde köpek eğitimi ile köpeğiniz kendi yaşam alanı içerisinde ve siz yandayken tuvalet ve sosyalleşme eğitimi başta olmak üzere tüm eğitim süreçlerini çok daha kolay alabilmektedir. Köpekler doğru yönlendirmeler ile çok kısa sürede eğitimlerini başarı ile sonuçlandırabilmektedirler. Ancak köpek eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken nokta doğru tekniklerin doğru zamanlarda kullanılmasıdır. Unutulmamalıdır ki köpeklerin her biri farklı birer birey olarak kabul edilmeli ve her biri kendilerine özel eğitim programları ile desteklenmelidir. Çünkü tüm köpeklerin ırk başta olmak üzere, karakter ve psikolojik yapıları birbirinden farklıdır.

Köpeğinizin eğitiminde uygulanabilecek hatalı ya da eksik teknikler yaşamı boyunca geri dönüşü zor ve hatta imkansız yanlış davranış kalıplarına neden olabilmektedir. Bu da ortak yaşantınızda birbirinden farklı sorunlar ile karşılaşmanıza zemin hazırlar. Bu nedenle ilk eğitimlerinden itibaren köpeklerinizin eğitimi konusunda uzman bir köpek antrenöründen yardım almanız çok daha olumlu olacaktır. Köpeğinizin eğitim sürecinde aranızdaki sevgi, güven ve saygı bağı güçlenirken çok daha keyif, paylaşım ve eğlence dolu bir ortak yaşama sahip olmak için uzman bir köpek antrenöründen yardım alabilir, bu süreci hem kendiniz hem de köpeğiniz için çok daha kolay hale dönüştürebilirsiniz.

Yerinde Birebir Köpek Eğitimi

Yerinde birebir köpek eğitimin içeriği oldukça kapsamlıdır. Yerinde köpek eğitimi adına oluşturulan genel içerik ise şu şekildedir;

 • Köpekler temel itaat eğitimi,
 • Tuvalet eğitimi,
 • Köpek sosyalleşme eğitimi,
 • Genel eğitim,
 • Köpek komut alma eğitimi,
 • Söz dinleme eğitimi,
 • Beslenme eğitimi.

Evde Birebir Köpek Eğitimi

Evde birebir köpek eğitimi can dostunuzdan ayrılmadan köpek eğitmeninin eve gelerek verdiği eğitimdir. İlk olarak köpeklere tuvalet ve beslenme eğitimi verilmesi gerekmektedir.  Daha sonra ise köpeğinizin sosyalleşmesi sağlanmaktadır. Köpeğiniz ile birlikte dışarıya çıktığınızda köpeğiniz sol yanınızda sizi çekiştirmeden yürürken; yat, kalk, otur, bırak, koş, hayır, git gibi komutların öğretilmesi, başkalarının elinden ve yerlerden bir şey yememesi, yolda yürürken tasmasız ya da tasmalı kimseyi rahatsız etmemesi sağlanmaktadır.

Ayrıca kafe, restoran gibi yerlerde kimseyi rahatsız etmeden sakince yatıp beklemesi, yolda karşıdan karşıya geçmek için ışıklarda beklemesi, yolun karşısına düzgün ve sakin geçmesi, eczane, market, pastane gibi alışveriş yerlerinde siz alışverişinizi tamamlayana dek dışarıda sizin gözetiminiz altında beklemesi sağlanmaktadır. Tüm bunlar köpek eğitmeni tarafından köpeğinize öğretilen komutlar sayesinde olmaktadır.

Evde Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Evde köpek eğitimi tekniklikleri genel olarak temel itaat eğitimini ve basit komutları içermektedir. Temel komutlar arasında yer alan kalk ve otur gibi kelimeler ile birlikte köpeğe tuvalet ve yemek eğitimi de verilmektedir. Tüm yöntemler uygulamalı olarak ve ödül sistemi yardımıyla köpeğe aktarılmaktadır. Havlama eğitimi, tehlikeyi sezme eğitimi ve tehlikeyi etkisiz hale getirme eğitimi de köpeğin cinsine bağlı olarak verilebilmektedir.

Yerinde köpek eğitimi ile ilgili en çok merak edilen soruların cevapları şu şekildedir;

 • Yerinde Köpek Eğitimi Hangi Köpeklere Verilebilmektedir?

Yerinde köpek eğitimi tüm köpek cinslerine verilebilen bir eğitim türüdür. Sahibi olan ve bir ev, bahçe ya da çiftlikte yaşayan köpekler için çok daha uygundur. Can dostlarımız, bulundukları yere alışmayı ve sahiplerinin komutlarına uymayı evde köpek eğitimi sayesinde öğrenir. Ancak yerinde köpek eğitiminde şayet koruma yani bodyguard eğitimi de verilecek ise köpeğin mutlaka bekçi ya da koruyucu köpek grubunda yer alması gerekmektedir.

 • Yerinde Köpek Eğitimi Nerede Verilir?

Yerinde köpek eğitimi hizmetimizde köpeğinizin yaşadığı mevcut konumu değerlendiririz. Ardından belirli tarihlerde ziyaretinize gelerek alıştırmalar yaparız. Eğitim sürecinde köpeğinizin kendi yaşam alanında olması oldukça önemlidir. Alana alışabilmesi, sahibi ile iletişim kurabilmesi ve komutları algılayarak uygulayabilmesi için eğitimin evde gerçekleştirilmesi gerekir.

 • Yerinde Köpek Eğitimi Kim Tarafından Verilir?

Yerinde köpek eğitimi, köpek eğitmeni olarak uzmanlık kazanmış kişilerce verilir. Periyodik olarak haftanın belirlenen günlerinde köpeğin kaldığı yeri ziyarete gelen eğitmen, köpeğin sahibi ile beraber alıştırmalar yapar. Haftanın diğer günleri için ise köpek sahibine ödev verilir ve pekişmek adına uygulamaları sürdürmesi istenir.

 • Yerinde Köpek Eğitimi Yavru Köpeklere Verilebilir mi?

Yavru köpeklere evde köpek eğitimi uygulaması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Yerinde köpek eğitimi şayet yavru köpeğe verilecekse mutlaka beslenme ve tuvalet eğitimi ile başlanması gerekir.

 • Yerinde Köpek Eğitimi Yaşlı Köpeklere Verilebilir mi?

Yerinde köpek eğitimi yaşlı köpekleri de kapsar.  Ancak yavru köpek, genç köpek ve yetişkin köpek grupları adına farklı eğitim içerikleri bulunmaktadır. Eğitim verilecek olan köpek şayet tuvalet eğitimini almış ve temel itaat eğitimi komutlarını biliyor ise bilgilerini pekiştirmesi adına bir içerik hazırlanmaktadır. Köpeklerin uysallık, söz dinleme ve tehlike arz eden durumlara karşı da eğitilmeleri mümkündür. Bunun için ise hem yerinde köpek eğitimi hem de ırkına göre uygulanan koruma eğitimi tercih edilmektedir.

 • Yerinde Köpek Eğitimi Online Olarak Verilebilir mi?

Yerinde köpek eğitimi online olarak da verilebilmektedir. Bunun için görüntülü konuşma yapmaya uygun bilgisayar ya da telefonun olması yeterlidir. Son dönemlerde pandemi sebebiyle yerinde köpek eğitimi özellikle şehir dışında bulunan köpekler için online olarak verilmektedir.

Dostunuz İçin Yerinizde Evde Köpek Eğitmeni Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Can dostunuz için bir eğitmen seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle hayvanları çevreleri ile iletişim kurma yöntemlerinin olduğunu bilmeniz gerekir. Bir köpek insanlardan çok daha fazla uyaran almaktadır. Ayrıca, köpekler oldukça zekidirler ve kendi dilleri vardır.

Köpekler herkes tarafından eğitilemezler. Profesyonel birinden yardım almak her zaman daha iyi sonuçlar vermektedir. Can dostlarınız için en iyi eğitmeni seçerken dikkat etmeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Pozitif Eğitim;

Pozitif eğitim köpeğin sahibinin istediğini öğrenmesini sağlamaktadır. Eğitmenin görevi köpeğe komutlara uymasını öğretmektir. Bu tekrarlama ile gerçekleşmektedir. Eğitmenin kullandığı pozitif eğitim teknikleri köpeği cezalandırmayı içermez. Onu anlamak adına işbirliği ve sabrı kullanır. Cezayı kaldırması köpeğin kaygı ve stresten arınmasını sağlar. Bu sayede konsantrasyonu çok daha kolay sağlandığı için pozitif eğitim teknikleri en etkili eğitim yöntemlerindendir.

Pozitif eğitim ile hizmet veren köpek eğitmenleri köpeği okşamayı, ödülleri, övgüleri ve oyunları kullanmaktadır. Alınan her olumlu eylem adına köpeğin ödüllendirilmesi oldukça önemidir. Sebep ne olursa olsun asla tehdit kullanılmaz. İyi bir köpek eğitmeni bu yöntemi kullanır ve pozitif eğitim daima en iyi sonuçların alındığı bir eğitim türüdür.

 • Eğitmenin Deneyimi;

İyi bir köpek eğitmeninin iyi bir sicili olur. Bu nedenle çözdüğü zor vakaları, diğer sahiplerden edindiği iyi referansları inceleyerek hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız önemlidir. Normalde uzman bir köpek antrenörü sizler ile özgeçmişini mutlaka paylaşacaktır.

 • Köpeğin Davranışlarında İyileşme Olup Olmadığını Gözlemleyin;

Bir eğitmenin işinde iyi olup olmadığını anlamak için köpeğin davranışlarının gözlemlenmesi oldukça önemlidir. Şayet can dostunuz daha kibar ve itaatkar olduysa köpek antrenörü işini iyi yapıyor demektir. Fakat köpek eğitiminde eğitmen yalnızca pozitif eğitim teknikleri ile çalışmamalı köpekte hatalı davranışların nasıl düzeltilebileceğini daima bilmelidir. İyi bir eğitmen kuralları, stratejileri ve taktikleri bir arada kullan kişidir.

 • Köpek Sahibine Gerekli Eğitimleri Vermelidir;

İyi bir eğitmen köpeği eğitirken aynı zamanda sahibine de köpeğini eğitebilmesi adına gerekli bilgileri vermelidir. Profesyonel bir köpek antrenörü yalnızca köpek ile değil aynı zamanda köpek sahibi ile de çalışır. Bu sayede köpeğin sahibinin şartlarına adapte olması sağlanır.

Köpeklerin uzun dönem bir yabancının eline bırakılması asla tavsiye edilmemektedir. Köpeklerinden sahipleri sorumludur. Bu nedenle eğitmenin verdiği eğitimin farkında olmaları gerekir. Profesyonel bir eğitim köpek ile sahibinin birlikte katıldığı ve herhangi bir sorunun yaşanmadığı eğitimdir.

Köpek ile sahibinin arasındaki ilişki oldukça önemlidir ve bu sebeple güçlendirilmesi gerekir. Köpeğiniz için iyi bir eğitmen seçerken gerçekten işinde uzman kişiler arasından seçim yapmanız oldukça önemlidir. Ayrıca köpeklerin içgüdüsel olduklarını unutmamalısınız. Şayet köpeğiniz eğitmenini seviyorsa bunu iyi bir eğitmen ile çalıştığınızın göstergesidir.

İyi bir eğitmenin sahip olması gereken genel özellikler ise şu şekildedir;

 • Öncelikle köpekleri gerçek anlamda sevmeyen bir uzmandan istenilen verimin alınması mümkün olamaz değil mi? Köpek eğitmeni ile ilk karşılaştığında dikkat etmeniz gereken nokta köpeğinize gerekli ilgili gösterip göstermediğidir.
 • İyi bir köpek antrenörü mutlaka sakin ve sabırlı olmalıdır. Sinirli ve sabırsız bir uzman can dostunuza zarar vermekle beraber onu korkan bir köpeğe de dönüştürebilir.
 • Köpek eğitmeni, konusunda bilgili, köpek eğitiminin içerisinde ve daima yeni bilgilerden yararlanan biri olmalıdır.
 • Köpek antrenörü köpeği davranışlarından ne demek istediğini kolaylıkla anlamalı ve ona göre yaklaşmalıdır.
 • Köpek antrenörünün sahip olması gereken bir diğer özellik ise köpek ırkları konusunda kapsamlı bilgiye sahip olmalarıdır. Çünkü tüm köpek ırkları için verilmesi gereken eğitimler birbirinden farklıdır.

İyi bir köpek eğitmeni ile beraber yetişkin köpeklerde eğitim bile oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Özellikle yetişkin köpeklerde eğitim çok zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle dikkatli ve programlı davranılmasında yarar vardır. İyi bir köpek antrenörü ile beraber köpeğin yeni evine ve yeni ailesine adapte olarak alışması oldukça kolay hale gelir. Ayrıca köpeklerin beslenme, tuvalet alışkanlıkları ve saldırganlıktan uzaklaşarak uysallaşmaları için de köpek eğitimlerine dolayısı ile de köpek eğitmenlerine gereksinim vardır.

Uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimler sayesinde köpek ile sahibi arasındaki iletişim, sevgi ve güven bağıda en iyi seviyeye taşınmaktadır. Bu nedenle doğru eğitmen doğru köpek anlamını taşır. Unutulmamalıdır ki saldırgan köpek diye bir şey yoktur sadece iyi bir uzmandan eğitim almamış köpek vardır.

Biz, köpek eğitimi konusunda yılların vermiş olduğu tecrübeyi yeniliklerin de yakın takipçisi olarak uygulamaktayız. Yavru, erişkin ya da yetişkin köpeğinize ırkı, psikolojisi ve karakteristik özelliklerine uygun olarak tamamen özel eğitim programları hazırlıyor ve köpeğinizin eğitimini mümkün olan en kısa sürede en doğru teknikler ile tamamlıyoruz. Sizler de köpeğinizin gerekli eğitimleri almasını ve bu sayede hem ortak yaşamınızın çok daha keyifli olmasını hem de aranızdaki bağın güçlenmesini istiyorsanız dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

köpek eğitim uzmanı murat güngör

Köpek Eğitim Uzmanı Murat Güngör

Eğitmenimizden Notlar

Eğitim sürecinin aşamalarını takip edebilirsiniz.Bu sayede köpeğinizdeki yanlış davranışların çözümünü bire bir izleyebileceksiniz.

 1. 1
  Köpek eğitim merkezimizde eğitim kaç gün sürüyor ?

  Ortalama 30 – 45 gün aralığında değişkenlik gösterebiliyor.Bu süreç tamamen köpeğinizin karakterine bağlıdır.

 2. 2
  Köpeğimiz eğitilirken biz orada bulunabilecek miyiz ?

  Evet. Ayrıca size teorik ve uygulamalı olarak bilgiler verilerek köpeğinizle eğitim fırsatı sunulacaktır.

  Hemen Ara