Temel İtaat Eğitimi

Köpek Eğitmeni Murat Güngör

Can dostunuz köpeğiniz ile paylaşacağınız ortak yaşamın çok daha keyifli olması ve aranızdaki bağın sağlıklı olarak gelişerek güçlenmesi adına temel itaat eğitimi aldırmanız oldukça önemlidir. Eğitim eksikliği bulunan köpek başta sürekli havlama ve saldırganlık olmak üzere pek çok davranış problemi yaşayabilmektedir.  Ayrıca köpek eğitimi dikkat, bilgi, uzmanlık ve sabır gerektiren bir süreçtir. Hatalı verilen eğitim sonrasında telafisi mümkün olmayan birçok sorunu beraberinde getirebilmektedir. Bu sorunların önüne geçmenin en kolay ve akılcı yolu ise uzman bir köpek eğitmeninden destek almaktır.

Köpeklerde Temel İtaat Eğitimi

Köpeklerde temel itaat eğitimi sahibi ile aralarındaki ilişkide oldukça önemli bir noktadır. Köpeklere temel itaat eğitimi ödüllendirmen, clicker, dog whispering gibi farklı yöntemler kullanılarak verilebilmektedir. Hangi eğitim türünü seçerseniz seçin ya da köpeğiniz için hangi köpek eğitmenini tercih ederseniz edin köpeğinizin uygun bir itaat eğitimi alabilmesi için aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekir;

 • Köpeğiniz ile ilişkinizde kesin sınırlar belirleyin.
 • Köpeğiniz ile aranızda kendinize has, sağlıklı ve yakın bir bağ kurarak güçlendirmeye çalışın.
 • Temel itaat eğitiminin amacı köpeğinizin eğitim alarak bir takım sınırlandırmalara boyun eğmesini sağlamaktır. Ancak bu eğitim sayesinde toplumun ve ortak yaşamınızın bir parçası olabilirler.
 • Oluşturulan sağlıklı alt yapı sayesinde köpeğinizde ortaya çıkabilecek birçok davranış sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz.

Köpeğiniz ile eğlenceli ve mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız temel itaat eğitimi olmazsa olmazların başında gelmektedir. Bunun nedenleri ise;

 • Temel itaat eğitimi sayesinde köpeğinizin ve kendinizin yaşamını kolaylaştırarak, oluşabilecek sorunları engellemiş olursunuz.
 • Eğitim yalnızca köpeğiniz için değil sizin içinde oldukça eğlenceli bir durumdur. Eğitim sayesinde karşılıklı olarak ödülünüzü alırsınız.
 • Köpeğiniz temel itaat eğitimi sayesinde neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilir ve yerini öğrenir.
 • Mutlu, rahat ve güvenilir bir köpeğe sahip olarak onu istediğiniz her yere rahatlıkla götürebilirsiniz.
 • Köpeğinizin sizin komutlarını dinlemesini sağlamanız onun daha güvende olmasına olanak tanır. Çünkü kendisine zarar verebilecek bir durumdayken yalnızca seslenerek onu durdurabilirsiniz.
 • Aranızda karşılıklı mutluluk ve güven bağı oluşur. Köpeğiniz ondan beklentilerinizi bilerek davranmayı alışkanlık edinir.
 • Köpeğinizi evinizin içerisinde ve dışarıda rahatlıkla serbest bırakabilirsiniz.
 • Köpeğiniz sizin liderliğinizi kabul ederek komutlarınız uygular.

Köpeklerde Temel İtaat Eğitimi Komutları Nelerdir?

Günlük hayatınızda köpeğiniz ile beraber yapmak zorunda olduğunuz pek çok eylem olacaktır. Market alışverişinden eve misafir gelmesine dek birlikte gittiğiniz köpeğinizin, o anki şartlara göre hareket edebilmesi oldukça önemli olacaktır.

Sizin ses tonunuzdan ve duygularınızdan içerisinde olduğunuz ruh halini kolaylıkla anlayabilen köpekler, birçok davranış kalıbına içgüdüsel şekilde uyum sağlamaktadır. Sahibinin söylediklerinin kızmak mı yoksa övmek mi olduğunu bilirler. Bu sebeple köpeğinize bir evcil hayvana yaklaşık gibi değil bir kişiliğe yaklaşır gibi davranmanız hayatın tüm alanlarında size karşı sonsuz bir saygı duymasını sağlayacaktır.

Karşılıklı olarak birbirlerinizin hayatlarına uyum sağlayabilmeniz için bazı sınırların konularak korunması adına köpeğinizin öğrenmesi gereken bazı temel komutlar bulunmaktadır. Temel itaat eğitimi kapsamında öğretilen bu komutlar şunlardır;

 • Otur,
 • Bekle,
 • Tut,
 • Yat,
 • Gel,
 • Bırak,
 • Kal,
 • Takip Et,
 • Hayır,
 • İzle.

Otur komutunu kullanarak köpeğinizin göstermiş olduğu yere oturmasını sağlarsınız. Bu komut ile dilediğiniz anda köpeğinizin duraklatabilir, fazla şımardığında ya da heyecanlandığında sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Otur komutu, otur bekle komutunun temelidir. Yat komutu ile köpeğiniz gösterdiğiniz yere ya da sol tarafınıza yatar. Otur bekle ise köpek eğitiminde en önemli ve en kolay komuttur. Otur komutunu alan köpeğiniz oturur ve siz bir daha komut verene dek sizi bekler. Hiçbir dış etkenden etkilenmeyen köpeğiniz sakin olarak oturur. Köpeğinizin yanında olduğu durumlarda kısa işlerinizi kolaylıkla yapabilmeniz adın a otur komutu oldukça önemli komutlardan biridir.

Yat bekle komutuyla köpeğinizin sizin gösterdiğiniz yere yatarak bir sonraki komutunuza dek sakince sizi beklemesini sağlayabilirsiniz. Yat bekle komutu tıpkı otur bekle komutunda olduğu gibi kısa süreli işlerinizi hallederken köpeğinizin size izin vermesini sağlamak adına işe yarayan bir komuttur. Bu komutu vermenizin ardından siz köpeğinizin bulunduğu ortamdan ayrılsanız dahi köpeğiniz sizi uzaktan görmeye devam ettiği sürece aynı şekilde kalarak sizi bekler.

Hayır, komutuyla ise köpeğiniz sizin istemediğiniz davranışları yapamaz. Temel itaat eğitiminde öğretilen hayır komutu köpeklere verilmesi gereken önemli komutların başında gelir. Köpeğiniz ile geçireceğiniz her an hayır komutunu kullanabilirsiniz. Hayır, komutu yardımıyla köpeğiniz sizin istemediğiniz davranışı hemen anlayarak yapmaktan vazgeçecektir. Ayrıca köpeğinizin istemediğiniz bir davranışta bulunacağını düşündüğünüzde de hayır komutunu verip köpeğinizin o davranışı yapmasının önüne geçebilirsiniz.

Temel itaat eğitiminde öğretilen tüm komutlar köpeğiniz ile sizin ortak yaşamınızda herhangi bir sorun ile karşılaşmadan çok daha keyifli zamanlar geçirmeniz adına verilmektedir. Temel itaat eğitimi ile köpeğiniz ev yaşamında ve sosyal çevresinde çok daha uysal ve oturaklı davranacaktır.

Köpeklere Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Sosyalleşme ve doğru eğitim köpeğin temel ihtiyaçlarından biridir. Köpeğinizin eğitim sürecini mümkün olan en kısa sürede başlatmanız oldukça önem taşır. Başlangıçta ve özellikle ilk kez köpek sahibi oluyorsanız köpek eğitimi vermek oldukça zor gelebilir. Gerçek şudur ki, köpeğinizi eğitebilmek oldukça kapsamlı ve büyük bir süreçtir. Adım adım ve çok dikkatli gitmeniz gerekir.

Bütün köpeklerin kendileri için uygun eğitimlere gereksinimleri vardır ve köpek eğitimi sanıldığı gibi pahalı bir durum değildir. Yaşamınızı ister yepyeni bir yavruyla ister yetişkin bir köpekle paylaşın, köpeğinizin eğitimi için asla erken olmadığını bilmeniz gerekir. Köpeklerin neredeyse hepsi eğitimden gelen özgüven ve yapılarıyla çok daha mutlu büyürler. Şayet köpek eğitimi ile ilgili ilk kez çalışıyorsanız bu durum sizler için oldukça sıkıcı olabilir. Nereden başlayacağınızı ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız uzman bir köpek eğitmeninden yardım almanız en akılcı yol olacaktır.

Ancak köpeğinizi kendiniz eğitmeye kararlıysanız önem göstermeniz gereken ilk nokta köpeğinize doğru eğitimi vermektir. Çünkü eğitim esnasında yapacağınız bir hata onun ömür boyu değiştiremeyeceğiniz ya da değiştirmek için çok daha zorlu zamanlar geçireceğiniz alışkanlıklar edinmesine yol açabilmektedir.

Yavru Köpeklere Temel İtaat Eğitimi Ne Zaman Verilir?

Şüphesiz ki hiçbir köpek yeni şeyler öğrenmek için genç sayılmaz. Yavrular annelerinin karnını terk etmelerinden itibaren dünyayı öğrenmeye ve tanımaya başlarlar. Fakat birçok eğitmenin de hemfikir olduğu nokta küçük yavruların dikkatini toplama yeteneklerinin ciddi bir eğitim alabilmeleri adına çok yeterli olmadığıdır. Erken dönemde verilen itaat kursları hem sahibi hem de köpek için oldukça zordur. Siz tüm emeklerinize karşın köpeğinizin neden hiçbir şeyi öğrenemediğini düşünürken o daha birkaç dakika öncesini bile hatırlayamaz ve ondan ne istediğinizin merakı içerisindedir.

İşte bu sebeple düzenli bir eğitime başlamak adına en ideal zaman yavrunun 3 ile 6 aylık olduğu süreçtir. Bu süre dahilinde minik can dostunuz dünyaya az da olsa alışacak ve ona söylediklerinize konsantre olmaya başlayacaktır.

Temel İtaat Eğitimi İçin Köpek Eğitmeni Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Temel itaat eğitimi için köpek eğitmeni seçerken pozitif destek ile doğru davranışları destekleyen eğitim tekniklerini kullanan bir eğitmen tercih etmek oldukça önemlidir. Pozitif destekler övgü, oyun, dikkat ve yemek ile iyi davranışları desteklemek anlamına gelmektedir. Sabır göstermeyen, gerçek hayvan sevgisine sahip olmayan ve olumsuz teknikleri kullanan eğitmenlerden uzak durulması gerekir. Antrenman teknikleri bağırmayı, boğulmayı, tasma üzerinde yanaşmayı, alfa haddelemeyi, kepçeyi sallamayı ya da acı veren farklı eylemleri asla barındırmamalıdır.

Köpek eğitmeniniz işinde uzman, köpeğiniz ile arasında sıkı bir bağ kurarken aynı zamanda kesin sınırlar çizebilecek, köpeğiniz ile sizin aranızdaki bağı güçlendirme konusunda köprü görevi üstlenecek ve sabırlı biri olmalıdır.

İyi bir köpek eğitmeni her köpeğin kendi ırkını, yaşını ve karakteristik özelliklerini inceleyerek tamamen köpeğe özel bir eğitim programı hazırlar. Köpeğiniz ve sizinle yapacağı görüşmenin ardından en uygun teknikleri belirler ve sürekli sizlerle iletişim halinde kalır. Bu sayede köpeğinizin eğitim süreci ile ilgili tüm bilgilere vakıf olabilirsiniz.

Doğru köpek eğitmeni seçimi köpeğinizin eğitim sürecinin çok daha kolay ve keyifli geçmesini sağlarken aynı zamanda kalıcı davranış kalıplarının çok kısa sürede oturmasını da destek olur. İyi bir eğitmen tercihi için bu alandaki tecrübelerini ve mutlu referanslarını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Temel itaat eğitimi, tüm köpek eğitimlerinin ilk basamağıdır ve bu nedenle oldukça önemlidir. Temel itaat eğitimini doğru ve eksiksiz bir şekilde almış olan köpekler ileri itaat eğitimi başta olmak üzere diğer ileri seviye eğitimlerini de hem çok daha kolay hem de çok daha kısa sürede alabilmektedir.

Yavru Köpeklerde Temel İtaat Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Yavru köpek temel itaat eğitimleri ilk olarak köpeğe bir davranışın nasıl kazandırılacağının öğretilmesiyle yapılır. Bu sebeple de ilk aylarından itibaren yavruların eğitim süreçleri başlar. Yavru köpek eğitimi sırasında eğitmen ile köpek arasında organik olarak bir bağ kurulması gerekir. Yavru olmayan köpekler ile bağ kurmak oldukça zordur.

Temel itaat eğitimi köpeklerin yavruluk dönemlerinde verilen bir eğitimdir. Genel olarak köpeğe nasıl komut alacağı bu eğitim içerisinde öğretildiğinden temel itaat eğitimi almayan köpeklerin ileri düzeydeki eğitimleri almaları mümkün olmamaktadır.

Köpekler için temel itaat eğitimine 3 – 9 ay arasında başlanabilmektedir. Özellikle Kangal, Alabay, Cane Corso, Chow Chow, Mastif, Samoyed, Husky gibi güçlü ve inatçı köpek ırkları için 3 aylık olmalarının ardından eğitime başlamaları çok daha verimlidir. Köpeklerin yaşları ilerledikçe kasları güçlenip karakterleri oturmaya başladığı için eğitimleri almaları ve itaatlere uymaları zorlaşır. Mümkün olduğunca erken eğitime başlamaları hem eğitimi daha kısa sürede tamamlamalarını hem de zorluk çıkarmamalarını sağlayacaktır.

Yavru köpekler çevrelerine hızla adapte olurken öğretilenleri de hızlı şekilde öğrenmektedir. Bu kritik dönemde eğitilmemeleri halinde köpek yavruları agresif ve korkutucu hale gelebilmektedir. Fakat ileri yaşa gelmiş köpeklerde çok daha zor olsa da eğitilebilmektedir.

Köpeğinizin tüm yaşamını doğrudan etkileyecek olan temel itaat eğitimini alanında uzman bir köpek eğitmeni yardımıyla alırsanız hem ileri seviyedeki köpek eğitimlerini daha kolay ve hızlı şekilde almasını sağlayabilir hem de köpeğinizin eğitim sürecinde istediğiniz verimi çok daha kolay elde edebilirsiniz.

Doğru eğitim süresi ve doğru bir eğitim süreci için bizlerle dilediğiniz zaman iletişime geçebilir, tüm soru ve sorunlarınızın cevaplarını kolaylıkla alabilirsiniz.

  Hemen Ara